Top
معرفی واحد پژوهش 

واحد پژوهش دبیرستان دوره اول فرزانگان ۲ تهران در نظر دارد با استفاده از کادر پژوهش مجرب به آموزش و آشنایی دانش‌آموزان به رشته­های مورد علاقه­ی آنان، با هدف بهبود مهارت‌های فردی - اجتماعی به کشف و پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادهای بالقوه و یادگیری روند پژوهشی بپردازد. از اینرو برای دست­یابی به آنچه خواست ما و شماست نیازمند همکاری، اعتماد، پیگیری و تعامل ارزشمند شما بزرگواران می­باشد.

در ادامه به طور اجمالي به معرفي اهم برنامه‌ها در واحد پژوهش پرداخته مي‌شود :

برگزاری دموی پژوهشی

اين بخش در واقع یک نوع آموزش از طریق طرح سوال و ایجاد انگیزه برای دانش‌آموز است. با طرح یک سوال و پیدا کردن یک مساله یا مشکل ، دانش‌آموزان در یک روند از پیش طراحی شده توسط معلم قرار می‌گیرند. هدف از طراحی پروژه برای دانش‌آموزان پرورش نگاه، آشنایی با ماهیت پژوهش، یادگیری روش کارِ پژوهشی، آشنایی با واقعیت رشته مورد علاقه، یادگیری مباحث علمی، فنی، فرهنگی و هنری مرتبط با پروژه ، با انگیزه و ماندگاری بالا و یادگیری و بهبود مهارت‌های زندگی است.

معارفه ودموی پژوهش در تاریخ 5/7/97 برگزار می شود. در این برنامه  مربیان هرکلاس به معرفی اهداف و روند کلاس ها  می پردازند تا دانش‌آموزان  بتوانند ضمن آشنايي با محتواي كارگاه‌ها، کلاس مورد علاقه­ خودرا با آگاهی کامل انتخاب نمایند. لازم به ذکر است کلاس­های پژوهش در روز های پنج شنبه از ساعت 7:30  الی 11 برگزار میگردد.

   برگزاری کارسوق‌ها و فعالیت‌های علمی

      كارسوق يك دوره كوتاه مدت آموزشي(نيم روزه يا يك روزه) در يك موضوع خاص است. فضاي اين دوره‌هاي آموزشي شباهتي به كلاس‌هاي درس رايج ندارد و سعي بر اين است مباحث علمي با طراحي بازي، مسابقه، گفتگو و ... به دانش‌آموزان انتقال داده شود .

كارسوق سبب مي‌شود كه عده‌ي زيادي بتوانند در مدتي كوتاه از امكانات آموزشي در سطح بالا بهره ببرند. همچنين موجب افزايش ارتباط علمي بين دانش‌آموزان و تقويت كار گروهي مي‌گردد.

برگزاری سمینار علوم  درهفته پژوهش

همه ساله در آذرماه به مناسبت گرامی داشت هفته پژوهش سمینار علوم برای دانش آموزان برگزار میگردد.در این برنامه اساتید ی که در زمینه­های مختلف (پزشکی، هنری و ....) فعالیت داشته­اند ، حضور دارند.

دانش آموزان برگزیده در داوری اولیه نیز پروژه­های خود را ارائه می­کنند.

نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی

 اسفندماه نمایشگاه دستاوردهای  پژوهشی دانش­آموزی برگزار می‌شود. دانش‌آموزان ضمن ارائه پروژه‌های تحقیقاتی و عملی خود در این نمایشگاه، با دستاوردهای دیگر دوستانشان در رشته های مختلف  آشنا می‌شوند. پروژه ها توسط  تیم داوری بررسی می­شوند و برگزیدگان به جشنواره­ها و مسابقات فرا مدرسه­ای راه می‌یابند.

  شرکت در مسابقات و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی

 این بخش شامل مسابقات برون‌مدرسه‌ای مختلف مانند روباتیک، تبیان، نوجوان خوارزمی و... می‌باشد که براساس اطلاع نهادهای برگزار‌کننده اعلام و عزیزانی که تمایل به شرکت داشته باشند با حصول شرایط لازم می‌توانند از طرف مرکز در این برنامه‌ها شرکت کنند.

برگزاری اردوهای پژوهشی

اردوهای پژوهشی از جمله رصدها و بازدیدهای متنوع علمی -  پژوهشی با توجه به زمانبندی تقویم اجرایی و فراخور کلاس­های پژوهشی برگزار خواهد شد.