Top
معرفی واحد آموزش دبیرستان دوره اول فرزانگان 2

آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین نهادهای فرهنگی هر جامعه می‌باشد که وظیفه اجتماعی کردن و انتقال دانش به افراد جامعه را عهده دار است.

ما معتقدیم که مهمترین نیاز هر جامعه تربیت و هدایت افرادی است که با توجه به شناخت استعدادها و توانایی‌هایشان مولد دانش و فن‌آوری متناسب با فرهنگ جامعه خود ‌باشند.

در راستای تحقق اهداف با بهره‌گیری از دبیران و کادر آموزشی متخصص و مجرب برخی برنامه‌های بلندمدت مرکز و فعالیت‌ها را به استحضار می‌رسانیم تا همه به یاری و کمک یکدیگر مدرسه‌ای بسازیم شایسته‌ی فرزاندانمان که با پرورش مهارت‌های زندگی و اخلاقی و خداجویی به نحوی که از تمامی ابعاد الگو و نمونه برای همگان باشیم.

 • * تدوین استراتژی و برنامه‌ریزی درسی براساس سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی
 • * مشاهده مستمر کلاس‌های درس و نظارت بر طرح درس‌ها توسط کارشناسان آموزش
 • * بکارگیری تیم آموزشی شامل معلم، پشتیبان و ناظر آموزشی در همه‌ی کلاس‌ها
 • * پرورش روحیه‌ی مشارکت و همکاری در فعالیت‌های گروهی و تقویت خلاقیت و نوآوری در ساخت دست‌سازه‌ها، تهیه مقالات، فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقی
 • * تهیه‌ی گزارش از فعالیت‌های آزمایشگاهی در هر گروه
 • * همسو نمودن برنامه‌های آموزش و پژوهش به منظور کاربردی شدن آموخته‌ها و پرورش روحیه ابتکار و خلاقیت دانش‌آموزان
 • * بازنگری فعالیت‌هاي درسی بر مبنای رویکرد فرهنگی- تربیتی و توسعه جنبه‌های تربیتی و اخلاقی در جهت فرهنگ ملی
 • * ایجاد فضای ارتقا و توانمندسازی و بالندگی شغلی معلمان در جهت دستیابی به کفایت و شایستگی در حوزه‌های تخصصی حرفه‌ای و اخلاقی
 • * برگزاری دوره‌های آموزشی در مدرسه مرتبط با نیاز دبیران جهت بروز رسانی اطلاعات و ارتقاء توانمندی آن‌ها همسو با رشد تکنولوژی
 • * برگزاری منظم جلسات هفتگی دپارتمان های آموزشی ، تدوین طرح درس های جلسه به جلسه با حضور تک تک اعضاء
 • * ارائه برنامه امتحانات و کارنامه نمرات ماهانه ( آبان و آذر – بهمن و اسفند ) در سایت مدرسه
 • * خود ارزیابی، پاسخگویی و مشارکت‌پذیری
 • * تدوین محتوای تکمیلی ارائه شده در هر درس در کارگروه های تخصصی
 • * بررسی فعالیت های آموزشی هر کلاس با توجه به نظر سر گروه و مشاهده وتحلیل هر کلاس توسط تیم آموزش
 • * تدوین تمرینات تکمیلی مورد نیاز در دروس تخصصی وبررسی کتاب کارهای مرتبط
 • * برگزاری شورای تخصصی دبیران هر پایه وبررسی وضعیت کلیه دانش آموزان وارائه راهکارها جهت بهبود کیفیت آموزشی دانش آموزان در هر ماه
 • * تعامل نزدیک دبیران وتشکیل جلسات تخصصی با تیم آموزش برای بررسی وضعیت آموزشی فرد به فرد دانش آموزان
 • * کلیه فعالیت های آموزشی تحت نظر شورای آموزشی مرکز، تدوین و اجرا می‌گردد. این شورا متشکل از مدیر ، معاون آموزش ، سرپرست آموزش و سرگروه های آموزشی ، می‌باشد.
 • * شرکت در جشنواره علمی خوارزمی وسایر مسابقات علمی، پژوهشی ، برگزاری نمایشگاه داخلی گوناگون از جمله نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی ، نمایشگاه هفته مشاغل و...
 • * برگزاری کلاس های آمادگی شرکت در مسابقات علمی با توجه به پتانسیل دانش آموزان علاقمند

به منظور عملیاتی شدن برنامه ازخرداد ماه سال جاری راهکارهایی از جمله تشکیل جلسات آموزشی و سیاستگذاری به طور عمومی و به تفکیک در کلیه رشته‌های درسی ترتیب داده شده که با قوت و کیفیت بالایی پیگیری شده است. هدف از تشکیل مداوم جلسات هم‌اندیشی، اطلاع‌رسانی و تحلیل برنامه، توجیه نیروها نسبت به سیاستهای کلان مدرسه و جلب مشارکت نیروها در فعالیت‌های مدرسه‌ای و پیگیری دقیق وظایف محوله و مصوبات جلسات بوده است. این برنامه به همین منوال با جلسات هفتگی گروه‌های درسی در طول سال تحصیلی ادامه می‌یابد و از طریق شورای دبیران در هر ماه ارزیابی  می‌گردد.

پس از هماهنگی با دبیران، از ابتدای سال تحصیلی جاری، این واحد ارائه برنامه‌ها و فعالیت‌های هدفمند آموزشی برای دانش‌آموزان را در تابستان  آغاز می کند.. برنامه تابستان فرصت مغتنمی بود برای افزایش سطح عملکرد یادگیری دانش‌آموز، تقویت بنیه علمی، ایجاد موقعیت مطلوب برای اندیشیدن، تشویق به تفکر و ایجاد حس شایستگی و جسارت در دانش‌آموزان. در همین راستا  پس از انجام ثبت نام پایه هفتم ،نتایج تعیین سطح زبان و کامپیوتر(پایه هفتم) نیز، مبنای کلاس‌بندی و طرح درس‌های متناسب با سطح علمی دانش‌آموزان قرار گرفته است.

* برنامه‌های سال تحصیلی

آموزش رسمی از اول مهر آغاز و تا اواخر خرداد ادامه خواهد داشت. در ابتدای سال تحصیلی، دانش‌آموزان از برنامه هفتگی خود مطلع شده و طبق ضوابط و مقررات آموزشی در برنامه‌های درسی و فوق برنامه شرکت می‌نمایند.

 1. اجرای آزمون‌های تشریحی

در این واحد آموزشی با برنامه‌ریزی و هماهنگی قبلی امتحانات میانترم در آبان‌ماه و اردیبهشت‌ماه و امتحانات ترم اول و دوم در دی‌ماه و خردادماه سال تحصیلی برگزرا می‌گردد. برنامه‌ی امتحانات و بودجه‌بندی درست قبل از امتحانات در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

 1. اجرای آزمون های ماهانه

بنابر تصمیم شورای برنامه ریزی آموزشی دبیرستان، آزمون ها کلاسی متناسب با بودجه بندی در دو هفته پایانی هر ماه برگزار و نمرات در هفته آغازین ماه بعد به والدین گرامی اطلاع رسانی خواهد شد.

 1. آزمون جامع

به منظور آشنایی دانش‌آموزان با آزمون‌های زمان محور و ارزیابی کلی وضعيت درسی پایه (همچنین آمادگی جهت آزمون‌های پیشرفت تحصیلی سمپاد) آزمون جامع در طول سال تحصیلی طبق زمانبندی تقویم پیش رو برگزار می‌گردد.

 1. آزمون پیشرفت تحصیلی

         به منظور هماهنگی در اجرای سرفصل‌های آموزشی، ارزیابی از میزان اثربخش بودن فرآیند آموزش، تجزیه و تحلیل مناسب نتایج در جهت بهبود و ارتقاء کیفیت برنامه‌های علمی-آموزشی آزمون‌های سراسری پیشرفت تحصیلی در دو مرحله به صورت هماهنگ در سطح کشوری از سوی سازمان استعدادهای درخشان برگزار می‌گردد.

 1. آزمون IMC

این آزمون هرساله با هدف افزایش قدرت تفکر در رده‌های سنی مختلف و بر پایه اطلاعات ریاضی فرد برگزار می‌گردد و سوالات آن بیشتر به جنبه‌ی قدرت خلاقیت و تفکر می‌پردازد.

 1. آزمون پرپل

این آزمون تیمی در فروردین ماه توسط موسسه‌ی پرپل به نشانی WWW.PurpleComet.org برگزار می‌شود. تمامی دانش‌آموزان علاقه‌مند می‌توانند در اوایل اسفندماه با تشکیل تیم ۶ نفره ثبت‌نام نموده و در این آزمون که به صورت رایگان و در محل مدرسه برگزار می‌شود، شرکت و گواهی مربوطه را دریافت کنند. هرسال حدود۵۰ کشور در این آزمون شرکت می‌کنند.

 1. آزمونک‌ها و پرسش‌های کلاسی

این پرسش‌ها توسط خود دبیران در کلاس‌ها برگزار می‌‌گردد و نتایج آن‌ها توسط دانش‌آموزان و مشاورین به اطلاع اولیاء محترم خواهد رسید.

 1. کارگروه‌ مطالعاتی

به منظور تقویت روشهای حل‌تمرین دانش‌آموزان و ارائه مسائل بیشتر به دانش‌آموزان در دروس اختصاصی، کلاس‌های ممارست در قالب کارگروه مطالعاتی با توجه به عملکرد دانش‌آموزان و صلاحدید مشاور تعیین می‌گردد.

 1. برگزاری اردوها و سمینارهای علمی

در  راستای کیفیت‌بخشی به اهداف آموزشی این مجموعه در نظر دارد اردوها و سمینارهای علمی مختلف با موضوعات مرتبط با دروس هر رشته برگزار نماید.

 1. شرکت در جشنواره‌ها و مسابقات علمی
 2.    برگزاری کارسوق‌ها و فعالیت‌های علمی

      كارسوق يك دوره كوتاه مدت آموزشي(نيم روزه يا يك روزه) در يك موضوع خاص است. فضاي اين دوره‌هاي آموزشي شباهتي به كلاس‌هاي درس رايج ندارد و سعي بر اين است مباحث علمي با طراحي بازي، مسابقه، گفتگو و ... به دانش‌آموزان انتقال داده شود .

كارسوق سبب مي‌شود كه عده‌ي زيادي بتوانند در مدتي كوتاه از امكانات آموزشي در سطح بالا بهره ببرند. همچنين موجب افزايش ارتباط علمي بين دانش‌آموزان و تقويت كار گروهي مي‌گردد.

* قابل ذکر است که نمرات پایانی دانش‌آموزان، میانگینی از نمرات مستمر، آزمون‌های جامع، پیشرفت‌تحصیلی و نمره‌کتبی در پایان هر ترم می‌باشد. نمرات مستمر، ارزیابی دبیر از کلیه فعالیت‌های دانش‌آموز در کلاسِ درس اعم از امتحانات کتبی، پرسش شفاهی، انجام تکالیف، انجام فعالیت‌های عملی و مشارکت فعال در کلاس و کارگروهی و ... می‌باشد.

شرکت در آزمون‌های جامع و پیشرفت‌تحصیلی ضروری است و غیبت در این آزمون‌ها فقط با نظر شورای مدرسه موجه خواهد شد. پس از تحلیل نمرات در آزمون‌ها برای دانش‌آموزان با موقعیت‌های متفاوت تصمیماتی اتخاذ خواهد شد که با نظر دبیر و مشاور پیگیری خواهد شد.

ارتباط با معاونت آموزش
گیرنده
اخبار واحد آموزش فرزانگان دو