معرفی واحد آموزش دبیرستان دوره اول فرزانگان 2  
 

واحد آموزش با استعانت از خداوند منان و با بهره‌گیری از دبیران و کادر آموزشی متخصص و مجرب، زمینه‌ساز تحقق اهداف سند تحول بنیادین و برنامه مدیریت تعالی بوده و تلاش می‌کند بستر هدایت دانش‌آموزان برای تحصیل مطلوب، پژوهش، نوآوری و کارآفرینی را فراهم نماید. برهمین‌اساس ارتقاء کیفیت آموزش و اجرای متعهدانه را مبنای کار خود قرار داده، آسیب‌شناسی، نیازسنجی، برنامه‌ریزی و ارزیابی مداوم را در برنامه‌ریزی‌های مرکز لحاظ نموده است.

 برخی برنامه‌های بلند‌مدت مرکز عبارتند از:

  • تدوین استراتژی و برنامه‌ریزی درسی براساس سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی
  • همسو نمودن برنامه‌های آموزش و پژوهش به منظور کاربردی شدن آموخته‌ها و پرورش روحیه ابتکار و خلاقیت دانش‌آموزان
  • بازنگری فعالیت‌هاي درسی بر مبنای رویکرد فرهنگی- تربیتی و توسعه جنبه‌های تربیتی و اخلاقی در جهت فرهنگ ملی
  • خود ارزیابی، پاسخگویی و مشارکت‌پذیری

به منظور عملیاتی شدن برنامه از اردیبهشت ماه سال جاری راهکارهایی از جمله تشکیل جلسات آموزشی و سیاستگذاری به طور عمومی و به تفکیک در کلیه رشته‌های درسی ترتیب داده شده که با قوت و کیفیت بالایی پیگیری شده است. هدف از تشکیل مداوم جلسات هم‌اندیشی، اطلاع‌رسانی و تحلیل برنامه، توجیه نیروها نسبت به سیاستهای کلان مدرسه و جلب مشارکت نیروها در فعالیت‌های مدرسه‌ای و پیگیری دقیق وظایف محوله و مصوبات جلسات بوده است. این برنامه به همین منوال با جلسات هفتگی گروه‌های درسی در طول سال تحصیلی ادامه می‌یابد و از طریق شورای دبیران در هر ماه ارزیابی  می‌گردد.

پس از هماهنگی با دبیران، از ابتدای سال تحصیلی جاری، این واحد ارائه برنامه‌ها و فعالیت‌های هدفمند آموزشی برای دانش‌آموزان را در تابستان ۹۶ آغاز کرد. برنامه تابستان فرصت مغتنمی بود برای افزایش سطح عملکرد یادگیری دانش‌آموز، تقویت بنیه علمی، ایجاد موقعیت مطلوب برای اندیشیدن، تشویق به تفکر و ایجاد حس شایستگی و جسارت در دانش‌آموزان. در همین راستا نتایج تعیین سطح زبان و کامپیوتر(پایه هفتم) نیز مبنای کلاس‌بندی و طرح درس‌های متناسب با سطح علمی دانش‌آموزان قرار گرفته است.

برنامه‌های سال تحصیلی 97-98

آموزش رسمی از اول مهر آغاز و تا اواخر خرداد ادامه خواهد داشت. در ابتدای سال تحصیلی، دانش‌آموزان از برنامه هفتگی خود مطلع شده و طبق ضوابط و مقررات آموزشی در برنامه‌های درسی و فوق برنامه شرکت می‌نمایند.

۱) آزمون جامع

به منظور آشنایی دانش‌آموزان با آزمون‌های زمان محور و ارزیابی کلی وضعيت درسی پایه (همچنین آمادگی جهت آزمون‌های پیشرفت تحصیلی سمپاد) آزمون جامع در طول سال تحصیلی طبق زمانبندی برگزار می‌گردد.

۲) آزمون پیشرفت تحصیلی

به منظور هماهنگی در اجرای سرفصل‌های آموزشی، ارزیابی از میزان اثربخش بودن فرآیند آموزش، تجزیه و تحلیل مناسب نتایج در جهت بهبود و ارتقاء کیفیت برنامه‌های علمی-آموزشی آزمون‌های سراسری پیشرفت تحصیلی در دو مرحله به صورت هماهنگ در سطح کشوری از سوی سازمان استعدادهای درخشان برگزار می‌گردد.

۳)آزمون IMC

این آزمون هرساله با هدف افزایش قدرت تفکر در رده‌های سنی مختلف و بر پایه اطلاعات ریاضی فرد برگزار می‌گردد و سوالات آن بیشتر به جنبه‌ی قدرت خلاقیت و تفکر می‌پردازد.

4) آزمون واترلو

این آزمون فردی در اردیبهشت ‌ماه توسط دانشگاه واترلو کانادا برگزار می‌شود. تمامی دانش‌آموزان برتر در درس رياضيات به صورت رایگان و در محل مدرسه در این آزمون شرکت و گواهی مربوطه را دریافت می‌کنند.

5) آزمون پرپل

این آزمون تیمی در فروردین ماه توسط موسسه‌ی پرپل به نشانی WWW.PurpleComet.org برگزار می‌شود. تمامی دانش‌آموزان علاقه‌مند می‌توانند در اوایل اسفندماه با تشکیل تیمی ۶ نفره ثبت‌نام نموده و در این آزمون که به صورت رایگان و در محل مدرسه برگزار می‌شود، شرکت و گواهی مربوطه را دریافت کنند. هرسال حدود۵۰ کشور در این آزمون شرکت می‌کنند.

6) آزمونک‌ها و پرسش‌های کلاسی

این پرسش‌ها توسط خود دبیران در کلاس‌ها برگزار می‌‌گردد و نتایج آن‌ها توسط دانش‌آموزان و مشاورین به اطلاع اولیاء محترم خواهد رسید.

7) کارگروه‌ مطالعاتی

به منظور تقویت روشهای حل‌تمرین دانش‌آموزان و ارائه مسائل بیشتر به دانش‌آموزان در دروس اختصاصی، کلاس‌های ممارست در قالب کارگروه مطالعاتی با توجه به عملکرد دانش‌آموزان و صلاحدید مشاور تعیین می‌گردد.

قابل ذکر است که نمرات پایانی دانش‌آموزان، میانگینی از نمرات مستمر، آزمون‌های جامع، پیشرفت‌تحصیلی و نمره‌کتبی در پایان هر ترم می‌باشد. نمرات مستمر، ارزیابی دبیر از کلیه فعالیت‌های دانش‌آموز در کلاسِ درس اعم از امتحانات کتبی، پرسش شفاهی، انجام تکالیف، انجام فعالیت‌های عملی و مشارکت فعال در کلاس و کارگروهی و ... می‌باشد.

شرکت در آزمون‌های جامع و پیشرفت‌تحصیلی ضروری است و غیبت در این آزمون‌ها فقط با نظر شورای مدرسه موجه خواهد شد. پس از تحلیل نمرات در آزمون‌ها برای دانش‌آموزان با موقعیت‌های متفاوت تصمیماتی اتخاذ خواهد شد که با نظر دبیر و مشاور پیگیری خواهد شد.
 
 

اخبار واحد آموزش فرزانگان دو 

جلسه معاونت آموزشی و معاونت اجرايی

حضور تيم آموزش در كلاس های پایه هشتم

حضور تيم آموزش در كلاس های پایه نهم

حضور تيم آموزش در كلاس های پایه هفتم

جلسه شورای دبیران مهر ماه

جلسه تيم آموزش با سرکار خانم محمدزاده سرگروه زبان انگليسی

جلسه گروه تربيت بدنی با تيم آموزش

گزارش کار واحد آموزش

جلسه گروه اجرایی با مدیریت فرزانگان دو - مسابقه جهانی فضا

جلسه تيم آموزش با مسئول سایت فرزانگان دو

جلسه تيم آموزش با گروه درسی معارف اسلامی

جلسه تيم آموزش با گروه درسی علوم اجتماعی

جلسه تيم آموزش با گروه درسی کامپیوتر

جلسه تيم آموزش با گروه درسی علوم تجربی

جلسه تيم آموزش با گروه درسی عربی

جلسه تيم آموزش با گروه درسی ریاضی

جلسه تيم آموزش با گروه درسی ادبیات

کلاس سلامت و بهداشت - خانم حریری

تحلیل تیم آموزش از درس فیزیک با همراهی واحد مشاوره

جلسه تحلیل تيم آموزش از كلاس های درس ریاضی

جلسه گروه هنر و تفکر با تیم آموزش فرزانگان 2

جلسه گروه اجرایی با مدیریت با موضوع مسابقات جهانی فضا

گزارش تصویری تحليل و بررسي وضعيت تحصيلي دانش آموزان در جلسه واحد آموزش و مشاوره

دعوتنامه جلسه انجمن اولیا و مربیان